Med egna ord – Eleanor Meltzer

Risk Manager på EA Customer Experience, pratar om hur hon arbetar för att skapa en trygg atmosfär för spelarna.

Allt vi gör på Electronic Arts är för att inspirera världen att spela. Cirka 8 800 anställda tar med en anda av lek och spel till EA varje dag och lever enligt vårt mål och vår övertygelse – kreativitet, framåtanda, passion, beslutsamhet, lärande och lagarbete – för att ge starka, medryckande upplevelser till miljontals spelare runtom i världen. För att fira anställda som anammar dessa värden i sitt arbete startade vi på EA nyligen vår första årliga prisutdelning för mål och övertygelse – våra Purpose & Beliefs Awards.

Träffa Eleanor Meltzer, Risk Manager på EA Customer Experience, som förärats Inspire the World to Play-priset för sitt arbete med att skydda företaget och skapa en trygg miljö för spelarna. 

 

Vad är din roll på EA?

Jag ingår i ett team på EA som ansvarar för att skapa en trygg miljö för spelare och anställda genom att skydda mot bedrägerier av typen social manipulation. Social manipulation tar sig många uttryck. Det påverkar spelarupplevelsen negativt genom att utsätta innehåll för stöldrisk och kan ge bedragare orättvisa fördelar i spelet. Det mest fascinerande i mitt arbete är att försöka leta upp potentiella svaga punkter och tillsammans med olika grupperingar på EA försöka ta fram bästa metoderna för att hålla spelarna trygga så att de kan njuta av sina spel.

Eleanor går upp på scen för att ta emot Inspire the World to Play-priset

Vad gillar du mest med ditt jobb?

Varje dag får jag möjligheten att tänka på riskhanteringsutmaningar i ett globalt perspektiv. EA är trots en global community med miljontals spelare runtom i världen. Jag har studerat internationella relationer och samhällsvetenskap och varit med i ett antal frihandelsavtalsdiskussioner som varumärkesexpert, så vårt dagliga engagemang för kulturellt känsliga frågor, lokaliseringsansträngningar och spelarfrågor är väldigt upplyftande.

Vi har en enorm spelarcommunity och varje dag lär jag mig något nytt, vilket är väldigt spännande!  

Vad är ditt favoritspel, alla kategorier?

Jag älskar Mass Effect-serien. Mass Effect har en enorm öppen värld att utforska och ha roligt i. Spelet är perfekt för både ensamma spelare och när man vill spela tillsammans med andra i flerspelarläget, och det gillar jag verkligen.

Jag brukar spela med min man, fast han spelar på svåraste svårighetsgraden och jag spelar i berättelseläget, men det är underbart att det finns spel som alla kan trivas med – oavsett hur bra man är.

Vad är ditt tidigaste minne av spel?

Innan jag började på EA spelade jag litegrann, men jag skulle inte ha kallat mig för en gamer. Jag växte upp utan TV och spelkonsol, så det här var en möjlighet för mig att lära mig om spelvärlden och få utnyttja min kunskap inom riskhantering på nya sätt. 

Hur tänker du vad det gäller att inspirera världen att spela?

Jag vill skapa en trygg miljö för EA:s spelare. Ge de som arbetar i kundsupporten de verktyg de behöver för att kunna ge en så bra service som möjligt. Vi är ingen polisiär enhet. Vår roll är att titta på hur det ser ut och bestämma hur vi bäst ska kunna skydda våra spelare och anställda från bedrägerier av typen social manipulation. Vi inspirerar våra spelare på ett roligt och engagerande sätt, etablerar ett förtroende och starka relationer.

Hur kände du när du fick Inspire the World to Play-priset?

Det var fantastiskt att få ta emot priset och sedan äta lunch med våra högsta chefer, som verkligen gjorde det till ett unikt tillfälle. Något av det bästa var att EA gav mig chansen att få donera till en icke vinstdrivande organisation. Jag valde Volunteer Legal Services of Central Texas, där man erbjuder gratis juridiska tjänster till sådana som annars inte hade haft råd.

Dessutom kommer en av tränarna i FIFA 18 få mitt utseende, vilket jag tycker är otroligt kul! Jag kommer självklart skaffa ett eget exemplar och säga åt alla mina vänner att spela.

Alla får chansen att visa vad de går för, från första dagen. Man måste inte bevisa vad man går för för att vara med i EA-familjen.

Vad betyder det för dig att du har uppmärksammats så här?

Jag har bara jobbat på EA sedan februari 2016. Att miina kollegor uppskattar mitt arbete, trots att jag inte har varit med så länge, visar att man kan bli en viktig del av EA, oavsett hur länge man har varit en del av företaget. Alla får chansen att visa vad de går för, från första dagen. Man måste inte bevisa vad man går för för att vara med i EA-familjen. Därför kan vi som företag röra oss framåt snabbare, all har makten att göra skillnad för spelarna.

 


Nyfiken på att jobba i spelbranschen? Gå till vår karriärsida.

Häng med i allt som rör EA – läs vår blogg, följ oss på Twitter och gilla oss på Facebook

RELATERADE NYHETER

Med egna ord: Florian Le Bihan, Competitive Designer på Battlefield 1

Electronic Arts Inc.
2017-dec-12

Med egna ord: Lacy Rohre

Electronic Arts Inc.
2017-dec-08
Träffa Lacy Rohre, Senior Manager of Content and Communications på EA Hjälp

Med egna ord: Christoffer Pettersson, Graphics Software Engineer II, EA Tib…

Electronic Arts Inc.
2017-maj-09
Möt Christoffer Pettersson från EA Tiburon, Graphics Software Engineer II för EA SPORTS Madden NFL.