Electronic Arts Home Electronics Arts Home

Personligt med Vincent Pontbriand

Träffa Vincent Pontbriand, ny General Manager på EA Motive och hör vad han har att säga om spelbranschens framtid.

Med egna ord

Sedan Motive Studios grundades 2015 har det varit en spännande resa med snabb tillväxt, och det fortsätter så. På kvällen för lanseringen av Star Wars Battlefront II (ett samarbete mellan DICE och Criterion Games) träffade vi Vincent Pontbriand. Han har nyss fått rollen som General Manager och vi var nyfikna på vad han tycker är spännande med spelbranschen.

 

Vilken roll har du på Motive?

Som GM ansvarar jag för alla företagets funktioner och leder teamen som skapar nöjesupplevelserna för våra spelare. Det här är en ung studio så jag jobbar också med att bygga upp vår kultur samt främja vårt uppdrag och vår vision. 

Motive ledde utvecklingen av enspelarkampanjen i Star Wars Battlefront II, vilket är superspännande! Kan du berätta något om hur det var?

Vi hade turen att få bidra med originella idéer och skapa en helt genuin och ny Star Wars-berättelse och upplevelse tillsammans med Lucasfilm. Det här gjordes samtidigt som vi byggde upp studion och teamet i Montreal och tog fram och förfinade processer med mera. Som ni förstår var det inte helt enkelt, men vi anpassade oss, och nu börjar vi se resultaten. Det har verkligen varit värt det.

"Uppfinningsrikedomen har aldrig slutat, och om du är nyfiken kan du för närvarande få en glimt av framtiden genom indiespel eller appar."

Hur skulle du beskriva företagskulturen på Motive?

Vi håller på att forma den. Vi växer hela tiden och har bara börjat lära känna varandra ordentligt. Det känns nästan som en total nystart. Jag älskar att vi har folk från hela världen och lokala branschexperter i studion. Vi håller tillsammans på med att bygga upp något nytt och allt är möjligt.

Vad driver dig personligen i din ledarroll?

Jag älskar att jobba med kreativa talanger som har galna idéer och står för det. Det är trevligt att ha tydliga mål och begränsningar, men jag gillar rejäla utmaningar. Om man hanterar problem på vägen och lyckas slutföra uppgiften är belöningen mödan värd – det finns inget mer tillfredsställande.

 

Det verkar vara en hel del spännande på gång på Motive. Vad ser du mest fram emot (även om du inte kan avslöja några hemligheter)?

Vi ska precis lansera vår första produkt, vilket är väldigt spännande för teamet. Det har varit en rejäl resa, att jobba med och lära sig Frostbite-motorn (en av de mest avancerade i branschen), jobba på ett otroligt populärt varumärke som Star Wars och så vidare. Men det vi har lärt oss har varit ovärderligt och kommer oss väl till pass i framtiden. Vi har nya projekt på gång. Bland annat ska vi jobba på ett helt nytt originalspel. Vi håller på att bygga upp teamen och tekniken för att stödja dem för att kunna utforska och vara banbrytande inom actionäventyrsgenren. Vi har verkligen fått en otrolig möjlighet.

Du har varit i branschen i nästan två decennier, vad tycker du är mest spännande med framtiden för spel?

För mig handlar inte spel bara om att leverera roliga och underhållande upplevelser utan också om att ge spelare möjlighet att fly vardagen och leva ut fantasier som är svåra, eller omöjliga, att få genom andra medier.

Jag är intresserad av ny teknik i allmänhet, eftersom det genom åren har därigenom skapats nya sätt att uppleva saker, men det har också tillåtit oss att utforska nya spelgenrer. Vår bransch är ofta den första som ger sig in i såna här nya tekniska äventyr. Onlinespelande, ljud och grafik i 3D, fysik, motion capture, pekstyrning, mobilspel, "wearables", streaming, molnet, VR, AR och så vidare.

Uppfinningsrikedomen har aldrig slutat, och om du är nyfiken kan du för närvarande få en glimt av framtiden genom indiespel eller appar. Det tar oftast ett tag innan nya idéer hamnar i mainstreamspelen, eftersom det måste var lönsamt, allmängiltigt med mera.

Jag ser också fram emot omvälvande tekniker som AI och nya sätt att ge våra spelare nya möjligheter.

 

Om du fick en superkraft, vilken skulle du då vilja ha?

Att vara helt orädd.

Nyfiken på att jobba i spelbranschen? Gå till vår karriärsida!

 


Häng med i allt som rör EA – läs vår blogg, följ oss på Twitter och gilla oss på Facebook

RELATERADE NYHETER

Med egna ord: Lacy Rohre

Electronic Arts Inc.
2017-dec-18
Träffa Lacy Rohre, Senior Manager of Content and Communications på EA Hjälp

Med egna ord: Florian Le Bihan, Competitive Designer på Battlefield 1

Electronic Arts Inc.
2017-dec-12

Med egna ord: Skimbo

Electronic Arts Inc.
2017-okt-20
Spel Spelbibliotek Nyheter Spel Nyheter HJÄLP EA Forum Om oss Jobba på EA Sverige United States United Kingdom Australia France Deutschland Italia 日本 Polska Brasil Россия España Ceska Republika Canada (En) Canada (Fr) Danmark Suomi Mexico Nederland Norge 中国 Juridisk information Uppdateringar av onlinetjänsten Användaravtal Integritets- och cookiepolicy