EA SPORTS tilknytter F.C. Barcelona som officiel spilpartner 

EA Danmark

2013-07-31

Electronic Arts Inc. og F.C. Barcelona har i dag annonceret, at parterne har indgået en treårig samarbejdsaftale, som gør EA SPORTS™ til eksklusiv og official spilpartner for en af verdens mest populære og hæderkronede fodboldklubber.
EASPORTS-News-723-250-DE.jpg

Barca-spillere genskabes i fantastisk detaljerede 3D-udgaver, ligesom Camp Nou vil optræde i EA SPORTS’ FIFA 14

REDWOOD CITY, Californien– den 31. juli, 2013 – Electronic Arts Inc. og F.C. Barcelona har i dag annonceret, at parterne har indgået en treårig samarbejdsaftale, som gør EA SPORTS™ til eksklusiv og official spilpartner for en af verdens mest populære og hæderkronede fodboldklubber.

“Det at blive officielle spilpartnere for en fodboldklub i verdensklasse som Barcelona er en fantastisk mulighed for både EA SPORTS og vore fans,” sagde Matt Bilbey, senior-VP og gruppeleder hos EA SPORTS. “Vi vil skabe en dybere forbindelse til klubbens passionerede, globale fangruppe og benytte vore spil som en platform for arbejdet med at engagere fodboldelskere over hele kloden de kommende år.”

Laurent Colette, Chief Marketing Officer hos FC Barcelona, sagde: “Vi er meget glade for at få mulighed for at samarbejde med EA SPORTS, der er et af verdens førende sports- og underholdningsbrands, og for på den måde at kunne styrke forholdet mellem vore fans rundt om i verden. Vi opfordrer alle til at prøve spillet og til at opleve følelsen af virkelig at komme under huden på vores spillere, samtidig med at man forsøger at genskabe deres præstationer på banen – og jeg er sikker på, at det vil blive en fantastisk underholdende oplevelse for alle."

Som en del af samarbejdet har EA SPORTS gennemført 3D-scanninger af hovederne på 17 af F.C. Barcelonas største stjerner som Xavi Hernandez, Gerard Piqué, Cesc Fàbregas, Dani Alves og Andrés Iniesta, der vil optræde som utroligt detaljerede og autentiske, digitale 3D-spillermodeller i FIFA 14. Derudover vil Camp Nou, Barcelona’s berømte hjemmebane, optræde i spillet. F.C. Barcelona og klubbens stjerneangriber, Lionel Messi, der også er frontfigur på coveret til FIFA 14, komme til at spille centrale roller under den globale markedsføring i forbindelse med både annoncering og sociale medieaktiviteter for den anmelderroste FIFA-spilserie. Samtidig vil F.C. Barcelona være vært for en eksklusiv fodboldspilturnering senere på året, hvor man vil kåre klubbens bedste FIFA 14-spiller.

Den nye partnerskabsaftale betyder også, at F.C. Barcelona og EA udvikler en række forskellige, interaktive aktiviteter, der vil underholde og engagere de mange fans både på Camp Nou og rundt om på kloden. Ved udvalgte hjemmekampe i løbet af sæsonen vil den såkaldte ”EA SPORTS Dugout”, en mobil spiltrailer, bl.a. være til stede ved stadion, så tilskuerne kan prøve EA SPORTS’ spil. Derudover bliver F.C. Barcelona forsynet med et indblik i og data om, hvordan deres fans engagerer sig i klubben via EA SPORTS’ FIFA-spil.

F.C. Barcelona slutter sig med aftalen til EA SPORTS’ mange andre prestigefulde samarbejdsklubber fra hele verden – som fx Valencia fra den spanske La Liga, Tottenham Hotspur og Manchester City fra den engelske Barclays Premier League, Borussia Dortmund fra den tyske Bundesliga, Olympique Lyonnais og Paris Saint-Germain F.C. fra den franske Ligue 1 og AC Milan fra den italienske Serie A.

Oplev følelsen af at score de vildeste mål i FIFA 14*. En række nye tilføjelser til den prisvindende spiloplevelse gør spillet endnu mere autentisk og underholdende end nogensinde før. Diktér tempoet under kampene, brug midtbanen til at kreere åbne målchancer og afslut med fuld præcision. en ny funktion kaldet ”Pure Shot” vil, sammen med et helt nyt boldfysiksystem, forvandle den måde, du afslutter på, så hvert eneste skud på mål føles mere reaIistisk og tilfredsstillende – især når det lykkes at ramme bolden helt perfekt.

FIFA 14 kan allerede nu forudbestilles** til udvalgte platform på http://www.ea.com/dk/fifa-14-preorder og hos andre forhandlere. FIFA 14 udkommer i Danmark den 26. September og bliver desuden tilgængeligt til Xbox One® og PlayStation®4 senere på året. Slut dig til EA SPORTS’ community på http://www.facebook.com/easports. Følg os på Twitter på Twitter @easportsfifa med hash tag #FIFA14. Du kan få mere at vide om FIFA 14www.easports.com/fifa.

* Ikke alle funktioner er tilgængelige på alle spilplatforme.

** Tilbud er omfattet af begrænsninger. Se nærmere detaljer på www.easportsfootball.com.

LIGNENDE NYHEDER

SpecialEffect fortsætter med at gøre det muligt for alle at spille

Electronic Arts Inc.
19-12-2017

10 ting, du kan gøre på gamescom

Electronic Arts Inc.
18-12-2017
Gør dig klar til gamescom – her er liste over nogle af de sejeste ting, EA har at byde på ved dette års show.

Med egne ord: Lacy Rohre

Electronic Arts Inc.
18-12-2017
Mød Lacy Rohre, Senior Manager of Content and Communications for EA Hjælp