Battlefield V FIFA 19 Madden NFL 19 The Sims Anthem Startside for Electronic Arts Startside for Electronic Arts

Abonnér & Spar

Tilmeld dig EA Access Tilmeld dig Origin Access

11 måder du kan tilpasse dine klubber på i The Sims 4 Nye venner

2015-11-05
SimGuruRomeo

Din klub, dine regler

Når The Sims 4 Nye venner Expansion Pack* udkommer den 10. december, kan du opleve noget helt nyt: Klubber! I klubberne kan du afholde klubmøder for simmere, hvor alle deltagerne følger klubreglerne, laver klubaktiviteter og reagerer på begivenhederne efter klubbens forskrifter. Simmere, der er til klubmøde, vil endda bryde deres egne regler til fordel for klubbens. 

Du kan melde dig ind i en af spillets klubber – som fx den madglade klub Gourmandisterne eller slutte dig til de velklædte simmere i Idolerne, men du kan også lave din helt egen! Her kan du læse om alle de måder, du kan tilpasse din klub på. 

Vælg klubbens navn. Det første du skal, når du grundlægger en ny klub, er selvfølgelig at finde på et navn. Du kunne kalde den noget ret ordinært ([ET-ELLER-ANDET]-klubben!), eller du kunne prøve at finde på noget sjovt – som en slags indforstået joke!

Vælg dit klublogo. Når simmerene holder klubmøde, svæver der små ikoner over deres hoveder, som viser, at de hænger ud med deres klub. Der er mange forskellige at vælge imellem, så du kan være sikker på at finde det perfekte logo til din klub.

Opstil klubadgangskravene. Skal din klub være åben for alle? Eller skal den være en smule mere ... eksklusiv? Du kan bestemme, hvem der kan blive medlem ved at opstille kriterier for, hvilke aldersgrupper, færdigheder og endda stræbener, medlemmerne i din klub skal have. 

Vælg klubaktiviteter. Og nu bliver det rigtig interessant. Du kan nemlig vælge fra en liste med over 100 aktiviteter, som du kan opfordre dine klubmedlemmer til at deltage i, når de er til klubmøde – det kan fx være at spille et instrument, lave mad, svømme, fortælle vittigheder, se på kunst og (meget) mere. Du kan vælge fem aktiviteter, som medlemmerne opfordres til at deltage i, og det giver dig en masse muligheder!

Forbudte aktiviteter. Du kan også vælge fem ting, som er forbudt for dine klubmedlemmer. Når du blander disse med de tilladte klubaktiviteter, får du nogle helt vanvittige muligheder. Vil du opfordre dine medlemmer til at nusse, kysse og være romantiske til møderne, men samtidig forbyde juhuu? Så kan du det!

Bestem dine klubaktiviteter ned til mindste detalje. Udover at kunne bestemme klubaktiviteter og forbudte aktiviteter, kan du også gå et skridt dybere og bestemme, hvem dine medlemmer skal lave aktiviteter med. Måske elsker dine klubmedlemmer svømning, men nægter at svømme sammen med medlemmer fra en bestemt klub? Eller måske nægter de endda helt at tale med medlemmer fra andre klubber? Hvis du bryder reglerne, risikerer din simmer at blive smidt ud af klubben! 

Vælg klubbens påklædning. Skal medlemmerne i din klub gå i samme jakke og hat (med matchende klublogo), når de er til klubmøde? Eller skal de have matchende ... hotdog-kostumer? Du kan vælge deres påklædning og give din klub lige så meget personlighed, som du har lyst til.

Vælg et hjemsted. Enhver klub har brug for et hjemsted, ikke? Når du laver din klub, kan du vælge en bar eller et træningscenter som dens hjemsted – eller et hvilket som helst andet sted i verden. Kravene til hjemstedet afhænger af klubben – en klub for madelskere vil måske gerne hænge ud på en café, mens en motionsklub nok hellere vil mødes i træningscenteret.

Tilpas hjemstedet. Hvis du vil gøre dit hjemsted endnu mere eksklusivt, kan du sætte en dør på, som kun giver adgang til dine klubmedlemmer. En kunstklub kan fx have et hemmeligt baglokale, hvor de gemmer deres mest kostbare værker, eller computerspilsklubben kan have et særligt værelse med ekstra computere til spil. Der er også særlige klubdekorationer, som du kan låse op for, så du kan tilpasse dit hjemsted endnu mere. 

Lås op for en klubstemning. Jo flere klubaktiviteter, din klub udfører, desto flere klubpoint får du. Med dem kan du købe fordele, såsom hemmelige håndtryk og klubstemninger. Klubstemninger er følelser, som din medlemmer kan få, når de er til klubmøde. Fx kan din motionsklub blive energisk, eller din romantikklub kan blive flirtende til deres møder.

Få færdighedsforbedringer fra klubben. Men der er også andre fordele ud over klubstemninger – du kan også få færdighedsbonusser, som hjælper dine simmere med at opnå færdigheder hurtigere, når de er til klubmøder. Bland det med en klubstemning, og du får nogle virkelig interessante resultater. En kunstklub, der får kreative færdigheder hurtigt, og som altid er inspirerede, bliver i stand til at skabe de vildeste malerier. 

Vi har skabt klubsystemet, så det er så robust som muligt, og vi glæder os til at se alle de fantastiske ting, I vil bruge det til, når The Sims 4 Nye venner Expansion Pack udkommer til december!

 

Vil du vide mere om The Sims 4 Nye venner? Se den officielle Nye venner-afsløring, og find ud af, hvordan klubber lader simmerne bryde spillets regler.

Deltag i snakken! Følg os på Twitter og Instagram, synes godt om os på Facebook, og abonnér på vores YouTube-kanal.

 

Læs mere om The Sims 4 Nye venner

*KRÆVER THE SIMS 4-GRUNDSPILLET (SÆLGES SEPARAT) SAMT ALLE SPILOPDATERINGER FOR AT SPILLE.

Lignende nyheder

Alexa, spil The Sims

The Sims 4
15-01-2019
The Sims er nu en Amazon Alexa-funktion!

Juleopdateringerne er her

The Sims 4
19-12-2018
Nu er det tid til at finde julehumøret frem.

The Sims x Baby Ariel-samarbejdet er klar fra i dag

The Sims 4
18-12-2018
Få nye outfits til dine simmere i tre fantastiske spil!
Spil Spilbibliotek Nyheder Spiltest Studier Origin Access-opdateringer facebook twitter youtube instagram twitch Gennemse spil Seneste nyt Hjælpecenter EA-fora Om os Karrierer United States United Kingdom Australia France Deutschland Italia 日本 Polska Brasil Россия España Ceska Republika Canada (En) Canada (Fr) Danmark Suomi Mexico Nederland Norge Sverige 中国 대한민국 Juridiske tjenester Opdateringer af onlinetjenester Brugeraftale Fortroligheds-/cookiepolitik (dine rettigheder til fortrolighed)