Liverpool FC underskriver treårig samarbejdsaftale med EA SPORTS

EA Danmark

2013-08-01

Liverpool Football Club har i dag annonceret, at man har indgået en ny, treåring samarbejdsaftale med Electronic Arts Inc., der gør EA SPORTSTM til klubbens officielle spilpartner fra og med starten på Barclays Premier League 2013/14-sæson.
fifa-14-liverpool-wallpaper-newsheader.png

Liverpool Football Club har i dag annonceret, at man har indgået en ny, treåring samarbejdsaftale med Electronic Arts Inc., der gør EA SPORTSTM til klubbens officielle spilpartner fra og med starten på Barclays Premier League 2013/14-sæson.

Som en del af samarbejdet vil EA SPORTS give Liverpool FC’s fans mulighed for at spille FIFA 14 på Anfield ved udvalgte hjemmekampe i løbet af sæsonen. EA SPORTS’ “Goal of the Month” vil desuden gøre det muligt for fodboldfans at uploade deres bedste scoringer i FIFA 14 hele sæsonen for på den måde at få chancen for at vinde fantastiske præmier.

Billy Hogan, kommerciel chef hos Liverpool FC, sagde: “Vi er meget glade for at få EA SPORTS, der er et af verdens førende sportsunderholdningsbrands, som samarbejdspartnere. Vi ved, at en stor del af vores Liverpool-familie, inklusive spillere og fans, ofte spiller FIFA, så denne nye partnerskabsaftale vil hjælpe os med at bringe klubben tættere på vore fans på helt nye og innovative måder.”

Jamie McKinlay, VP for markedsføring hos EA SPORTS, tilføjede: “Vi har mere end en halv million registrerede LFC-fans, som spiller FIFA 13, og de vil alle kunne glæde sig til at opleve autentiske udgaver af deres mest elskede Liverpool-spillere i FIFA 14. Vi ser meget frem til at præsentere både enorm autenticitet og et stort udvalg af nye og vanedannende initiativer, som er tilknyttet denne historiske klub og dens fans.”

EA SPORTS har også udført 360 graders digitale 3D-scanninger af hovederne på Liverpool FC’s spillere og vil på den måde genskabe fantastisk realistiske udgaver af spillere som fx Steven Gerrard, Daniel Sturridge og Philippe Coutinho, der kommer til at optræde i FIFA 14, når spillet udkommer den 26. september. FIFA 14 udkommer bl.a. til Xbox 360®, PlayStation®3, PC og andre platform i Danmark – og bliver desuden tilgængeligt senere på året til Xbox One® og PlayStation®4.

Det vil være muligt at embedde en eksklusiv “bag kulisserne”-video, der, via det understående link, giver fans af Liverpool FC chancen for at opleve scanningen af deres yndlingsspilleres hoveder:

Liverpool FC’s fans får desuden adgang til gratis download af et særligt FIFA 14-cover, som prydes af tre af ”The Kop’s” mest populære spillere. EA SPORTS vil også skabe forskellige former for spændende LFC-indhold i løbet af den nye fodboldsæson i form af fx kampsimulationer, wallpapers og “bag kulisserne”-billeder fra en pro-spiller-turnering i FIFA 14, der vil vise, om nogen er i stand til at skubbe Jose Enrique ned fra tronen som “FIFA-konge af Anfield.”

Fakta om Liverpool Football Club

  • Liverpool FC, der blev grundlagt i 1892, er en af verdens mest historiske og berømte fodboldklubber. Klubben har vundet 18 engelske mesterskaber, 7 FA-Cups, 8 ligacups, 5 europacups, 3 UEFA-cups, 3 europæiske supercups og 15 Charity Shields.
  • Som en social ansvarlig virksomhed er Liverpool FC stolt over sin arv og spiller en proaktiv rolle i samfundet ved at stå for mere end 20 projekter indenfor uddannelse, social inklusion, sundhed og sportslig udvikling. Klubbens bidrag er blevet hædret med en “Community Mark”-kåring fra Business In The Community
  • Liverpool FC er et globalt brand og samarbejder med kommercielle partnere over hele verden, der på den måde er med til at skabe uovertrufne, kommercielle muligheder.

 

* Begrænsninger er gældende. Se nærmere detaljer på: http://www.easports.com/uk/fifa

Related News

Girls Who Code begynder Summer Immersion Program 2017

Electronic Arts Inc.
14-08-2017

Med egne ord: Enzo Sprigg, Sr. World Artist, DICE LA

Electronic Arts Inc.
04-08-2017

Med egne ord: Erika Hanlon

Electronic Arts Inc.
02-08-2017