Battlefield V FIFA 19 Apex Legends The Sims Anthem Electronic Arts Hem Electronic Arts Hem Bläddra bland spel Bibliotek Gratis att spela Handla på Origin Om EA Nyheter Studior Jobba på EA Hjälp Forum Spel Gratis att spela Handla på Origin Om Hjälp Forum Nyhetsbrev Gå med i EA Access Bli medlem i Origin Access

En uppdatering av vårt kreativa ledarskap

Patrick Söderlund går vidare från EA.

De anställda på EA fick idag ta del av nedanstående meddelande från vår CEO Andrew Wilson.

-------

Medarbetare,

vi tillkännager idag att Patrick Söderlund har valt att gå vidare från EA. Efter nästan två decennier som en pionjär för vårt företag och bransch kommer han att påbörja ett nytt kapitel senare i år.

Patrick har varit en pålitlig affärspartner och en god vän och hans inspirerande ledarskap har haft en betydlig effekt på EA. Som en integrerad del av ledningsgruppen i många år – inklusive som chef för Worldwide Studios, och nyligen, Chief Design Officer – har han varit en motor för förändring och omvandling. Från hans tidiga vision för Frostbite, som nu har blivit en hörnsten för vår teknikstrategi, till att bli en förkämpe för Spela först-upplevelser, har Patrick alltid sett till så att kreativitet är centralt i allt vi gör. Han har också varit orubblig i sitt åtagande att bygga upp vår pipeline med nya fantastiska spel, och hans avtryck kommer att finnas på upplevelser som vi tillför spelare även i framtiden. 

Vi önskar Patrick det allra bästa i hans nästa livsäventyr, och vi tackar honom för hans många viktiga bidrag.

Vid Patricks övergång under de kommande tre månaderna är det viktigt att vi inser hur djupt kreativitet genomsyrar EA. Det är vår kärnverksamhet, vårt DNA, och både Patrick och jag instämmer i att vi har aldrig haft en starkare uppsättning ledare i hela företaget. Våra studios leds av Laura Miele, marknadsföring- och förlagsteam leds av Chris Bruzzo, teknikorganisationen leds av Ken Moss och vårt tillväxtteam leds av Matt Bilbey, alla kommer att fortsätta att pusha branschen och finnas till för våra spelare. Vi kommer att utnyttja den talang och expertis som finns i alla våra team och kollektivt omfamna kreativiteten på Electronic Arts som ett centralt inslag i vår strategi framåt.

Några team kommer att flytta inom vår organisation med denna förändring. SEED-teamet, lett av Johan Andersson, kommer att ingå i våra studioteam och fortsätta med avancerad design och innovation i framkanten av spelskapandet. Vi fördjupar vårt fokus på användarupplevelsen och välkomnar Jason Wozencroft till våra studios för att leda ett starkt och enhetligt UX-tillvägagångssätt för våra spel och tjänster. Och med nya spel och innehåll som spelar en avgörande roll i vår nätverksanslutna framtid, kommer EA Originals och EA Partners-team, ledda av Rob Letts, att ansluta sig till vår Strategic Growth-grupp.

Vi accelererar nu in i ett år där vi levererar några av de mest imponerande spelen våra studios någonsin har skapat, med ännu fler fantastiska projekt i pipeline. Vi pushar framåt för att ge åtkomst till fler bra spel och innehåll via våra branschledande prenumerationstjänster. Vårt tävlingsspelprogram har haft en rekordsäsong och går rakt in i nästa med ännu större ambitioner. Som företag styr vår kultur, kreativitet och vårt nyskapande för att främja våra spelare, varje steg vi tar.

Återigen, tack till Patrick – han kommer för alltid att ingå i EA-familjen. Och tack till er alla, för att ni leder vår väg framåt.

 

Andrew

 

 

Relaterade nyheter

Så här anmäler du skadligt beteende i communityn

Electronic Arts Inc.
2019-aug-02
EA har rapporteringsverktyg som alla kan använda för att anmäla skadligt beteende i communityn.

Skapa sunda communityer-konferens

Electronic Arts Inc.
2019-jun-13

Tillsammans för spel

Electronic Arts Inc.
2019-jun-03
EA skänker 1 miljon dollar för en mer inkluderande värld
Företagsledare Press Investerare Speltestning Uppdateringar av Origin Access Uppdateringar av onlinetjänsten facebook twitter youtube instagram twitch Bläddra bland spel Om Support Handla på Origin United States United Kingdom Australia France Deutschland Italia 日本 Polska Brasil Россия España Ceska Republika Canada (En) Canada (Fr) Danmark Suomi Mexico Nederland Norge Sverige 中国 대한민국 繁體中文 Juridisk information Användaravtal Integritets- & cookiepolicy (Din rätt till privatliv)