Nyheter FIFA 20 Apex Legends Star Wars Jedi: Fallen Order™ The Sims 4 Battlefield V Anthem Sea Of Solitude Electronic Arts Hem Electronic Arts Hem Bläddra bland spel Bibliotek Gratis att spela Handla på Origin Nya spel på Origin Access Om EA Nyheter Studior Jobba på EA Hjälp Forum Spel Gratis att spela Handla på Origin Nya spel på Origin Access Om Hjälp Forum Nyhetsbrev Gå med i EA Access Bli medlem i Origin Access

Uppdatering av organisationen och hantering av utmaningar

Ett meddelande från vår VD, Andrew Wilson

Idag vidtog vi viktiga åtgärder som företag för att kunna hantera våra utmaningar och förbereda oss inför framtida möjligheter.  Vi ser en omvärld i omvandling och det är uppenbart att vi måste förändras med den.  Vi gör medvetna förändringar för att bättre kunna leverera våra åtaganden, förfina vår organisation och uppfylla behoven hos våra spelare.  Som en del i detta arbete har vi gjort ändringar i vår marknadsförings- och utgivningsorganisation samt våra driftteam. Vi minskar vår nuvarande närvaro i Japan och Ryssland för att fokusera på andra sätt att leverera till våra spelare på dessa marknader.  Förutom förändringar av organisationen är vi djupt fokuserade på att öka kvaliteten på våra spel och tjänster.  Fantastiska spel fortsätter att vara kärnan i allt vi gör och vi tänker nu annorlunda om hur vi ska glädja och inspirera våra spelare.   

Det här är en jobbig dag.  Förändringarna vi gör idag påverkar 350 roller inom företagets arbetsstyrka på 9000 personer.  Det här är viktiga, men jobbiga beslut och vi tar inte lätt på dem. Vi är vänner och kollegor på EA, vi uppskattar och sätter värde på allas bidrag och vi gör allt vi kan för att säkerställa att vi tar hand om vår personal och hjälper dem igenom denna tid så att att de kan hitta nästa möjlighet. Detta är vår högsta prioritet.


        –  Andrew Wilson, VD på Electronic Arts

 

Relaterade nyheter

Nya spel på Origin Access – oktober 2019

Electronic Arts Inc.
2019-okt-08
Kolla in allt nytt i Origin Access Vault i oktober 2019.

Medal of Honor: Above and Beyond – Officell spelutannonsering

Medal of Honor, Electronic Arts Inc.
2019-sep-25
Respawns Peter Hirschmann pratar om vad som gör det här spelet speciellt och vad det betyder att ta tillbaka Medal Of Honor till dess rötter.

Nya spel på Origin Access - september 2019

Electronic Arts Inc.
2019-sep-12
FIFA 20, Anthem, Vambrace: Cold Soul med flera kommer till The Vault i september 2019.
Företagsledare Press Investerare Speltestning Uppdateringar av Origin Access facebook twitter youtube instagram twitch Bläddra bland spel Om Support Handla på Origin United States United Kingdom Australia France Deutschland Italia 日本 Polska Brasil Россия España Ceska Republika Canada (En) Canada (Fr) Danmark Suomi Mexico Nederland Norge Sverige 中国 대한민국 繁體中文 Juridisk information Användaravtal Integritets- & cookiepolicy (Din rätt till privatliv) Uppdateringar av onlinetjänsten Security