Battlefield V FIFA 19 Apex Legends The Sims Anthem Electronic Arts Hem Electronic Arts Hem Spel Nyheter Om EA Studior Jobba på EA Företagsledare Press Investerare Support Handla på Origin Spel Nyheter Hjälp EA-forum Handla på Origin EA Access Jobba på EA Nyhetsbrev

Prenumerera och spara

Gå med i EA Access Bli medlem i Origin Access
Gå med i EA Access Bli medlem i Origin Access

Uppdatering av organisationen och hantering av utmaningar

Ett meddelande från vår VD, Andrew Wilson

Idag vidtog vi viktiga åtgärder som företag för att kunna hantera våra utmaningar och förbereda oss inför framtida möjligheter.  Vi ser en omvärld i omvandling och det är uppenbart att vi måste förändras med den.  Vi gör medvetna förändringar för att bättre kunna leverera våra åtaganden, förfina vår organisation och uppfylla behoven hos våra spelare.  Som en del i detta arbete har vi gjort ändringar i vår marknadsförings- och utgivningsorganisation samt våra driftteam. Vi minskar vår nuvarande närvaro i Japan och Ryssland för att fokusera på andra sätt att leverera till våra spelare på dessa marknader.  Förutom förändringar av organisationen är vi djupt fokuserade på att öka kvaliteten på våra spel och tjänster.  Fantastiska spel fortsätter att vara kärnan i allt vi gör och vi tänker nu annorlunda om hur vi ska glädja och inspirera våra spelare.   

Det här är en jobbig dag.  Förändringarna vi gör idag påverkar 350 roller inom företagets arbetsstyrka på 9000 personer.  Det här är viktiga, men jobbiga beslut och vi tar inte lätt på dem. Vi är vänner och kollegor på EA, vi uppskattar och sätter värde på allas bidrag och vi gör allt vi kan för att säkerställa att vi tar hand om vår personal och hjälper dem igenom denna tid så att att de kan hitta nästa möjlighet. Detta är vår högsta prioritet.


        –  Andrew Wilson, VD på Electronic Arts

 

Relaterade nyheter

Firestorm: Sista grupp vid liv

Electronic Arts Inc.
2019-mar-25
Criterion Games pratar om hur det var att utveckla ett battle royale-läge till Battlefield V

Tat Gor: FIFA:s ansikte i Hongkong

Electronic Arts Inc.
2019-mar-13
En intervju med FIFA-streamaren Tat Gor som diskuterar sin kärlek till spel och sina tankar om FIFA 19.

Vad kommer till Origin Access i mars 2019

Electronic Arts Inc.
2019-mar-07
Nya titlar i The Vault, spelprylar med mera
Spelbibliotek Gratis att spela Nyheter Speltestning Studior Uppdateringar av Origin Access facebook twitter youtube instagram twitch Bläddra bland spel Senaste nytt Hjälpcenter EA-forum Om oss Jobba på EA United States United Kingdom Australia France Deutschland Italia 日本 Polska Brasil Россия España Ceska Republika Canada (En) Canada (Fr) Danmark Suomi Mexico Nederland Norge Sverige 中国 대한민국 Juridik Uppdateringar av onlinetjänsten Användaravtal Integritets- & cookiepolicy (Din rätt till privatliv)