EA SPORTS blir officiell tv-spelspartner till F.C. Barcelona 

EA Sverige

2013-07-31

Electronic Arts Inc. och F.C. Barcelona meddelade idag att de har tecknat ett treårsavtal som gör EA SPORTS™ till exklusiv och officiell tv-spelspartner till en av världens mest meriterade och populära fotbollsklubbar.
EASPORTS-News-723-250-DE.jpg

Barca-spelarna avbildas som fantastiska digitala 3D-modeller och får med Camp Nou i EA SPORTS FIFA 14

Stockholm, Sverige – den 31 juli, 2013– Electronic Arts Inc. (NASDAQ:EA) och F.C. Barcelona meddelade idag att de har tecknat ett treårsavtal som gör EA SPORTS™ till exklusiv och officiell tv-spelspartner till en av världens mest meriterade och populära fotbollsklubbar.

“Att samarbeta och vara officiell partner till en klubb i världsklass som Barcelona är en fantastisk möjlighet för EA SPORTS och våra fans”,säger Matt Bilbey, Senior Vice President & Group General Manager, EA SPORTS. “Vi kommer att skapa starkare band till klubbens passionerade och världsomspännande fans och använda våra spel som en plattform för att engagera supporters över hela världen under fler år framöver”.

“Vi är mycket glada över att få möjligheten att ha EA SPORTS som samarbetspartner, en av världens största sport- och underhållningsföretag, och skapa en starkare koppling mellan våra globala fans. Vi uppmuntrar alla att testa spelet och få en chans att komma under skinnet på våra spelare och efterlikna deras handlingar på planen, och utan tvekan kommer de som provar spelet att gilla det”,säger Laurent Colette, Chief Marketing Officer för F.C. Barcelona

Via samarbetet har EA SPORTS 3D-scannat hela 17 Barcelona-stjärnor som exempelvis Xavi Hernandez, Gerard Piqué, Cesc Fàbregas, Dani Alves och Andrés Iniesta, och i FIFA 14 kommer de att bli högkvalitativa och autentiska 3D-kopior av verklighetens motsvarigheter. Dessutom kommer Camp Nou, Barcelonas hemmaplan, att finnas med som arena i spelet. Barcelona och deras superstjärna och FIFA 14-omslagsspelare, Lionel Messi, kommer att vare en av centralfigurerna i den globala marknadsföringen av spelet via annonser och sociala media-aktiviteter. F.C. Barcelona kommer även att anordna en exklusiv tv-spelsturnering senare i år för att utse lagets bästa FIFA 14-spelare.

Samarbetet innebär även att F.C. Barcelona och EA kommer att utveckla en rad interaktiva aktiviteter för att underhålla och engagera fansen både på Camp Nou och runt om hela världen. Vid utvalda hemmamatcher under säsongen kommer EA SPORTS Dugout-långtradaren att finnas på plats så att fansen kan passa på att prova på olika EA SPORTS-spel. Dessutom kommer F.C. Barcelona att få fakta och data om hur engagerade deras fans är via EA SPORTS FIFA.

F.C. Barcelona blir nu en av många EA SPORTS-partnerklubbar från hela världen som exempelvis Valencia (La Liga), Tottenham Hotspur och Manchester City (Barclays Premier League), Borussia Dortmund (German Bundesliga), Olympique Lyonnais och Paris Saint-Germain F.C (Ligue 1) och AC Milan (Serie A).

FIFA 14* låter dig uppleva känslan av att göra fantastiska mål. Nya innovationer och funktioner har gjort spelet ännu mer underhållande och autentiskt. Diktera matchtempot, skapa chanser via mittfältet och gör det perfekta målet. Den nya funktionen Pure Shot förvandlar skottfunktionen tillsammans med den nya bollfysiken. Varje skott känns farligt och när spelaren får den där perfekta träffen uppstår ren eufori. 

FIFA 14 kan förbokas redan nu** på utvalda plattformar via EA.com och andra återförsäljare. FIFA 14 börjar säljas i Sverige den 26 september  och kommer även till Xbox One®, och PlayStation®4 senare under 2013. Anslut dig till EA SPORTS communityn på http://www.facebook.com/easports. Följ oss via Twitter @easportsfifa med hash-tag #FIFA14.  För mer information om FIFA 14 se: www.easports.com/fifa.

 

* Alla funktioner är inte tillgängligs på alla plattformar.

** Begränsningar i erbjudandet finns. Se www.easportsfootball.comför mer information.

RELATERADE NYHETER

SpecialEffect fortsätter att göra spelandet möjligt för alla

Electronic Arts Inc.
2017-dec-19

10 saker att göra på gamescom

Electronic Arts Inc.
2017-dec-18
Gör dig redo för gamescom – här kommer några av de coolaste sakerna som EA visar upp på årets show.

Med egna ord: Lacy Rohre

Electronic Arts Inc.
2017-dec-18
Träffa Lacy Rohre, Senior Manager of Content and Communications på EA Hjälp