FIFA Ultimate Team - Team of the Season - Barclays Premier League

EA SPORTS Suomi

2014-04-30

FIFA Ultimate Team kerää viikoittain kansainvälisten ja seurojen parhaat pelaajat ympäri maailmaa ja palkitsee heidät pääsyllä Team of the Week– joukkueeseen. Juhlistamme tällä hetkellä kauden 2013-14 seurojen välisten kilpailujen parhaita pelaajia.
fut-tots-bpl-blogheader.jpg

FIFA Ultimate Team kerää viikoittain kansainvälisten ja seurojen parhaat pelaajat ympäri maailmaa ja palkitsee heidät pääsyllä Team of the Week– joukkueeseen. Juhlistamme tällä hetkellä kauden 2013-14 seurojen välisten kilpailujen parhaita pelaajia.

Tämän viikoinen Team of the Season keskittyy Barclays Premier Leagueen.

Ottaen huomioon minkälaisen kauden Liverpoolin Luis Suárez on pelannut, oli sanomattakin selvää että hänet nimettiin Professional Footballers’ Associationin (PFA) Player of the Year 2013-14 -palkinnon saajaksi. Tämä 27–vuotias urugualainen on ollut varsinainen peto kentällä tehden 30 maalia ja 12 syöttöä. Joukkuetoverinsa Daniel Sturridgen 20 maalin kauden kanssa tämä kaksikko on keskeisessä osassa seuran unohtumattomaan Premier League .kauteen.

Manchester City fanit ovat hemmoteltuja mitä tulee maalintekijöihin. Lukuisten taitavien pelaajien kuten Sergio Agüero myötä voi olla hieman yllättävää että joukkueen puolustava keskikenttäpelaaja Yaya Touré on joukkueen johtava maalintekijä. Hän on ensimmäisten kolmen seurakautensa aikana kerännyt 18 liigapistettä. Tällä kaudella Côte d'Ivoire international on kerännyt 19! Tourésta on tullut seuran olennainen pelaaja pystyen maalintekoon ja silti hankaloittaa vastapuolen maalintekoyrityksiä. Mikäli muut seurat eivät pelänneet hänen taitojaan aiemmin, he kyllä pelkäävät nyt.

Vaikka Chelsea FC:n maalinteko kalpenee vertailussa muita seuroja vastaan, ei kuitenkaan ole mitään epäselvyyttä että heidän paras pelaajansa on ollut keskikenttäpelaaja Eden Hazard. Tämä PFA Players’ Young Player of the Year 2013-14 -palkinnon saanut nuorukainen on pelannut mahtava toisen kauden seurassa johtaen seuran pistetaulukkoa 14 maalilla ja 7 syötöllä. 23-vuoden ikäisenä Hazardin täyttä potentiaalia ei ole vielä nähty eivätkä Chelsean kannattajat maltakaan nähdä mitä hän tekee seuraavaksi.

Adam Lallana on yksi niistä pelaajista jonka nimeä on kuultu paljon viime aikoina. 25–vuotias Southamptonin laitahyökkääjä pelasi parhaan kautensa kärkikahinoissa tehden 9 maalia ja antaen 6 syöttöä. Hänen hyvät suorituksensa kauden aikana palkittiin kutsulla Englannin maajoukkueeseen ja hänen uskotaan pääsevän tärkeään osaan tänä kesänä Brasiliassa.

Evertonin puolustajat Leighton Baines sekä Séamus Coleman ovat molemmat pelanneet mahtavia kausia. 29–vuotias Baines on tämän kauden 30 ottelussa tehnyt 5 maalia ja antanut 3 maaliin johtanutta syöttöä. Samaan aikaan Coleman, joka hiljattain siirtyi oikeaksi laitapuolustajaksi, teki 34 pelin aikana 6 maalia. Tämä määrä ohitti hänen edellisen 4 maalin ennätyksensä kaudelta 2010-11 hänen pelatessa oikeana keskikenttäpelaajana.

Aaron Ramseyn on yksi Arsenalin parhaita pelaajia, vaikka hän viettikin suuren osan 2013-14 kaudesta parannellessaan reisivammaansa. 21 liigaottelussa tämä Walesin maajoukkueen pelaaja teki 9 maalia ja antoi 8 syöttöä. Hiljattain Gunnerssin kanssa jatkosopimuksen sopineena kannattajat voivat rauhassa odottaa mitä hän tulee tekemään tulevina vuosina.

Täysi Barclays Premier League Team of the Season:

Aloittava kentällinen

 • GK: Petr Čech – Chelsea
 • LB: Leighton Baines – Everton
 • CB: Vincent Kompany – Manchester City
 • CB: Per Mertesacker – Arsenal
 • RB: Séamus Coleman – Everton
 • LM: Eden Hazard – Chelsea
 • CM (CDM): Yaya Touré – Manchester City
 • CM: Steven Gerrard – Liverpool
 • RM (CM): Aaron Ramsey – Arsenal
 • ST: Luis Suárez – Liverpool
 • ST: Daniel Sturridge – Liverpool

Vaihtopelajaat & Reservit

 • GK: David Marshall – Cardiff City
 • CB: Vincent Kompany - Manchester City
 • LB: Azpilicueta – Chelsea
 • CAM: Adam Lallana – Southampton
 • LM: David Silva – Manchester City
 • RW: Raheem Sterling – Liverpool
 • ST: Sergio Agüero – Manchester City

Käy katsomassa muut Team of the Season -joukkueet täältä

Team of the Week sekä Team of the Season joukkueet ovat saatavilla haastettaviksi joka viikko FIFA Ultimate Teamissa. TOTW ja TOTS esineet ovat saatavilla satunnanvaraisesti avatessasi FIFA Ultimate Team Packseja.

FIFA 14 on nyt saatavilla kaikkialla. Hanki omasi tänään.

Pysy mukana keskusteluissa kaikesta FIFA 14 –peliin liittyvästä tykkäämällä meistä Facebookissa tai seuraamalla meitä Twitterssä.

AIHEESEEN LIITTYVÄT UUTISET

SpecialEffect jatkaa pelaamismahdollisuuksien luomista kaikille

Electronic Arts Inc.
19.12.2017

Omin sanoin: Lacy Rohre

Electronic Arts Inc.
18.12.2017
Tapasimme EA-tuen sisällöstä ja viestinnästä vastaavan johtajan Lacy Rohren

10 parasta tärppiä gamescomiin

Electronic Arts Inc.
18.12.2017
Valmistaudu gamescomiin – tässä on luettelo EA:n parhaasta tarjonnasta tämän vuoden tapahtumassa.