Nyheter FIFA 20 Apex Legends Star Wars Jedi: Fallen Order™ The Sims 4 Battlefield V Anthem Sea Of Solitude Electronic Arts Hem Electronic Arts Hem Bläddra bland spel Bibliotek Gratis att spela Handla på Origin Om EA Nyheter Studior Jobba på EA Hjälp Forum Spel Gratis att spela Handla på Origin Om Hjälp Forum Nyhetsbrev Gå med i EA Access Bli medlem i Origin Access

Skapa sunda communityer-konferens

EA, ledande communityexperter och 200 Game Changers diskuterade hur man kan bekämpa fientliga onlinemiljöer

Av Adam Tanielian, Sr. Director för Globalt communityengagemang

På EA har vi länge varit av uppfattningen att alla ska kunna spela spel. Det innebär bland annat en trygg och trevlig upplevelse utan att oroa sig för trakasserier eller mobbning. Tyvärr har fientliga onlinemiljöer och mobbning blivit ett vanligt problem för spelare.  Enligt Ditch the Label, en antimobbningsorganisation och en av våra samarbetspartner, har nästan 60 procent av alla spelare blivit mobbade i ett onlinespel. Det är inte acceptabelt.

Problemet är inte nytt, men det har förvärrats. Vi har vidtagit åtgärder mot de problem vi sett i communityn som att införa nya policyer, ny teknik och samarbeten med tredjepartsorganisationer som Ditch the Label. Men det här är en global fråga. Om vi verkligen vill bekämpa fientliga onlinemiljöer måste vi göra det tillsammans.

Som ett första steg till att förbättra spelarupplevelsen genom konkreta handlingar mot fientliga onlinemiljöer sammankallade vi till Skapa sunda communityer-konferensen på EA PLAY 2019 där vi välkomnade över 200 Game Changers från 20 länder samt arbetslag från EA och experter som Ditch the Labels vd Liam Hackett, Youtubestjärnan iJustine samt Kristine Steimer och Brittney Brombacher från What’s Good Games. På konferensen kunde vi ta med viktiga medlemmar i communityn, våra Game Changers, i en uppriktig och öppen diskussion om fientliga onlinemiljöer, prata om hur det påverkat vardag och jobb, få feedback på policyerna och förslagen, och samarbete för att skapa en community som vi alla vill tillhöra.

Skapa sunda communityer-konferensen är en del av vårt pågående arbete att förbättra spelarupplevelsen genom att motverka uppföranden som får folk att känna sig hotade eller otrygga. Vårt mål är att hitta lösningar som fungerar. Vi är övertygade om att vi behöver fortsatt feedback från de som älskar våra spel om vi ska kunna göra en betydelsefull skillnad. Vi vill lösa den här utmaningen med våra spelare, inte bara åt dem.  

Här kommer en snabb inblick i vad vi diskuterade på konferensen och vad vi på EA kommer att göra för att skapa en bättre community för våra spelare.

Alla har upplevt mobbning eller sett fientligt beteende

Liam Hackett delgav sin egen upplevelse av att vara mobbad som tonåring och förklarade Ditch the Labels uppdrag: att bekämpa mobbning genom att bemöta roten till problemet och hjälpa drabbade ungdomar mellan 12 och 25 års ålder.

Hackett presenterade forskning som gjorts specifikt på spelande, vilken visar att över hälften av våra spelare (57 %) har mobbats i ett onlinespel och nästan tre fjärdedelar (74 %) tycker att mobbning i spel ska tas på större allvar. De Game Changers som deltog kunde bekräfta dessa resultat utifrån sina egna upplevelser. Den negativa upplevelsen har nästan normaliserats, och därför måste vi utmana normen för att skapa en tryggare och öppnare spelupplevelse.

Hackett hade tillsammans med iJustine, Kristine Steimer och Brittney Brombacher ett panelsamtal om fientlighet och mångfald. Brombacher delade med sig av sina tips för att motverka mobbningens följder, Steimer förklarade fördelarna med att skapa och upprätthålla tydliga och specifika riktlinjer för att ta bort fientligheten från sin egen community, och iJustine delgav sina egna upplevelser och frustrationsmoment av att hantera hotfullt och oönskat beteende.

Dessa communityledares personliga berättelser genljöd hos deltagarna, och tillsammans med Liams föredrag och forskning från Ditch the Label stod det tydligt att communityn vill ha förändring och tryggare miljöer för alla. Vi skapar spel för att förena människor, för att ha roligt och för att skapa positiva och starka gemenskaper som alla kan vara med i. Deras berättelser slog an en sträng hos oss också, så det var viktigt för oss att få höra direkt från communityn vad de tycker om vårt arbete för att förbättra onlinemiljön, men också att få höra det i ett tidigt skede så att vi kan ta hjälp av deras tankar.

EA:s pågående arbete

EA gör redan mycket för att motverka mobbning och fientlighet i spel. Under de senaste tre åren har vi till exempel arbetat för att nå ungdomar genom kampanjer som Gamers Unite for Equal Play, som förra året nådde nästan 110 000 ungdomar i Storbritannien och USA. Vi införde också ett nytt anmälningsverktyg som är tillgängligt för alla spelare. Vi har vidtagit åtgärder, men vi är övertygade om att med hjälp av våra spelare kan vi fortsätta att förbättra spelupplevelsen.

På konferensen var alla Game Changers communityernas röster, och de fick därför möjlighet att sätta våra policyer och förslag på prov med feedback direkt från de spelare som står i centrum för vårt arbete. Dessutom kunde vi prata med Game Changers som ville samarbeta med oss långsiktigt på våra projekt för att skapa trevliga gemenskaper. 

För att nå detta mål måste vi förstå problemet och hitta sätt att förhindra och motverka detta, vilket konferensen gjorde i en serie självständiga sektioner:

  1. Teknologi och att upptäcka fientlighet: Vi gick igenom spelares feedback om sina upplevelser med fientligt uppförande i spel, inklusive en förteckning av vilka sorters uppföranden de menar är mest problematiska. Våra Game Changers gav mer detaljer om vad de sett i sina communityn, vad som oroar dem mest och vilka tänkbara lösningar de ser.
  2. EA:s inkluderande ramverk: Vi bad deltagarna att ge förslag på hur vi på EA kan förbättra våra inkluderingsverktyg, som vi införde för två år sedan för att hjälpa utvecklare att skapa spel som speglar de heterogena gemenskaper som spelar deras spel.
  3. EA:s projekt om tryggt och rättvist spelande: Vi diskuterade vilka faktorer som möjliggör och ibland rentav uppmuntrar till mobbning och fientlighet och hur nolltolerans kan leda till förändring i alla EA-spel och spelbranschen i stort.

Precis som när vi utvecklar spel ville vi i och med sektionerna ta in spelarnas röster tidigt i processen för att få uppriktig feedback som kan prövas av personerna som lever och verkar i communityerna. De personliga historier och åsikter som vi fick höra kommer hjälpa oss i vårt fortsatta arbete med dessa olika initiativ under de följande månaderna, och vi kommer att fortsätta meddela vilka åtgärder vi vidtar framöver.

Vad händer härnäst?

Vi har en lång väg framför oss, men vi gläds av den energi och det kunskapsutbyte som vi fick se på vår första Skapa sunda communityer-konferens. Ett stort tack till alla som deltog och höjde sina röster för positiv förändring.

Att bekämpa mobbning och fientlighet i spel är ett viktigt mål för alla på hela EA. Vi vill bygga vidare på tidigare arbete och göra mer för våra spelare genom handlingar som gör skillnad. Våra löften som vi presenterade mot slutet av konferensen är följande:

  1. Samarbeta med våra spelare för att skapa ett Skapa sunda communityer-spelarråd, som kommer lämna pågående feedback på EA:s program, policyer och plattformar, samt fler möjligheter för spelare att lämna feedback.
  2. Utforska nya verktyg och speltjänster för att lättare och effektivare kunna hantera och anmäla opassande beteenden i våra spel och tjänster.
  3. Informera communityn kvartalsvis om vilka framsteg vi gör och vilka projekt vi jobbar på för att motverka fientliga miljöer genom återkommande rapporter om communityläget.

Vi antar utmaningen. Det måste vi. Vi har skapat fantastiska gemenskaper inom och utanför våra spel, och vi är stolta att kunna vara del av den globala community som finns mellan spelare världen över. Vi måste göra den trygg och rolig för alla. Vi ser fram emot att samarbeta med er för att uppnå detta. 

Relaterade nyheter

Spela Anthem nu med EA Access eller Origin Access

Electronic Arts Inc.
2019-sep-12
Anthem finns nu i The Vault och ger prenumeranter chansen att ta itu med Cataclysm innan det är för sent!

Nya spel på Origin Access - september 2019

Electronic Arts Inc.
2019-sep-12
FIFA 20, Anthem, Vambrace: Cold Soul med flera kommer till The Vault i september 2019.

Att skapa hälsosamma communities: Gamescoms spelarråd

Electronic Arts Inc.
2019-sep-10
Spelarråd för hälsosamma communities etablerat | Första communitypanelen på Gamescom
Företagsledare Press Investerare Speltestning Uppdateringar av Origin Access Uppdateringar av onlinetjänsten facebook twitter youtube instagram twitch Bläddra bland spel Om Support Handla på Origin United States United Kingdom Australia France Deutschland Italia 日本 Polska Brasil Россия España Ceska Republika Canada (En) Canada (Fr) Danmark Suomi Mexico Nederland Norge Sverige 中国 대한민국 繁體中文 Juridisk information Användaravtal Integritets- & cookiepolicy (Din rätt till privatliv)